Franczyza to termin coraz częściej słyszany i odmieniany przez różne przypadki, ale co dokładnie znaczy i jakie daje możliwości osobom planującym otworzyć własny biznes.

W tym artykule dowiesz się czym jest franczyza, jakie są możliwości, zalety i wady oraz będziesz mógł przejrzeć katalog franczyzy, zawierający 25 wyselekcjonowanych ofert różnych firm.

Co to jest franczyza?

Dziś dowiesz się czym jest franczyza i dlaczego można ją traktować jako gotowy pomysł na biznes. Poznasz również kilkadziesiąt znanych firm udzielających franczyzy.

Franczyza (ang. franchise, franchising, fr. le franchising) to pojęcie, które posiada wiele definicji. Najbardziej znane definicje franczyzy to definicja Europejskiego Kodeksu Etyki Franczyzy oraz Komisji Europejskiej.

Ogólnie franczyza to współpraca dwóch niezależnych firm, która polega na tym, że jedna z nich udostępnia drugiej sprawdzoną koncepcję działania, know-how, możliwość  korzystania z marki i nazwy firmy, w zamian za odpowiednie wynagrodzenie.

Na europejskim rynku franczyza jest stosowana od kilkudziesięciu lat i można ją uznać za osobny sposób prowadzenia działalności gospodarczej. Najwięcej systemów franczyzowych pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec oraz Francji.

Definicja franczyzy

Europejski Kodeks Etyki Franczyzy definiuje franczyzę jako:

„system marketingu dóbr i/lub usług i/lub technologii, oparty na ścisłej i ciągłej współpracy między prawnie i finansowo odrębnymi przedsiębiorstwami, franczyzodawcą i jego franczyzobiorcami, w ramach której franczyzodawca nadaje swym franczyzobiorcom prawo, a także nakłada obowiązek prowadzenia zgodnie z koncepcją franczyzobiorcy.?

Komisja Europejska natomiast jako:

„pakiet praw własności przemysłowej lub intelektualnej, związany ze znakami towarowymi, nazwami handlowymi, szyldami sklepowymi, wzorami użytkowymi i zdobniczymi, prawami autorskimi i patentami, przeznaczonymi do wykorzystania w celu odsprzedaży dóbr i świadczenia usług końcowym użytkownikom”.

Uznane autorytety w dziedzinie franczyzy, Martin Mendelsohn oraz David Acheson franczyzę definiują jako:

„udzielenie przez jedną osobę (franczyzodawcę) drugiej osobie (franczyzobiorcy) zezwolenia, które upoważnia franczyzobiorcę do prowadzenia działalności handlowej pod znakiem towarowym (nazwą firmową franczyzodawcy) oraz wykorzystanie całego pakietu zawierającego wszystkie elementy niezbędne do tego aby nie przeszkolona wcześniej osoba mogła być wprowadzona do przedsiębiorstwa zaprojektowanego i utworzonego przez franczyzodawcę oraz by mogła prowadzić to przedsiębiorstwo przy stałej pomocy na z góry ustalonych zasadach”.

Ogólnie rzecz biorąc franczyza to koncepcja rozwoju przedsiębiorstwa, która zakłada udział dwóch stron umowy franczyzy:

Franczyzodawcy, który udostępnia swoją wiedzę, markę, sposób działania (plan marketingowy) i pomoc, oraz

Franczyzobiorcę, który realizuje otrzymany „system biznesowy” według określonych w umowie zasad oraz w zamian za ustalone opłaty.

Na czym polega franczyza?

Franczyza to współpraca dwóch niezależnych firm, która polega na tym, że jedna z nich udostępnia drugiej sprawdzoną koncepcję działania, know-how, możliwość  korzystania z marki i nazwy firmy, w zamian za odpowiednie opłaty.

Na europejskim rynku franczyza jest stosowana od kilkudziesięciu lat i można ją uznać za osobny sposób prowadzenia działalności gospodarczej. Najwięcej systemów franczyzowych pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec oraz Francji.

Ogólnie rzecz biorąc franczyza to koncepcja rozwoju przedsiębiorstwa, która zakłada udział dwóch stron umowy franczyzy:

Franczyzodawcy, który udostępnia swoją wiedzę, markę, sposób działania (plan marketingowy) i pomoc, oraz

Franczyzobiorcę, który realizuje otrzymany ?system biznesowy? według określonych w umowie zasad oraz w zamian za ustalone opłaty.

Sprawdź tutaj: http://www.franchise.org/ ile systemów franczyzowych istnieje na świecie. Większości z nich nie ma w Polsce. Stwarza to OGROMNE szanse dla osób chcących otworzyć własny biznes, ale nie mających pomysłu.

DLACZEGO FRANCZYZA JEST ATRAKCYJNA?

Wykorzystanie sprawdzonego pomysłu na biznes i możliwość działania według sprawdzonych procedur jest chyba największą zaletą franczyzy. Pomyśl przez chwilę. Zamiast samodzielnie znaleźć i dopracowywać pomysł na biznes, następnie zaplanować firmę od A do Z, i ryzykować niepotrzebie pieniądze lepiej jest skorzystać z franczyzy.

W Polsce działa bardzo dużo systemów franczyzowych, które udzielają licencji na prowadzenie działalności pod ich marką. W zależności od branży można wyróźnić:

Sprawdź poradnik o franczyzie: https://pomyslynabiznes.org.pl/franczyza/

Franczyza w Polsce – historia rozwoju franchisingu

Franczyza w Polsce pojawiła się właściwie na początku lat 90. Wtedy to zaczynała rozkwitać przedsiębiorczość i niemalże wszystkie pomysły na biznes przynosiły duże dochody. Powodem tego były stałe braki w towarach i duże zapotrzebowanie na nie z drugiej strony.

Franczyza – oferty

Katalog franczyz

Poniżej zobaczysz wybrane oferty franczyzy zebrane w katalogu najpopularniejszych systemów w Polsce. Ten katalog będzie na bieżąco aktualizowany. Nie zawiera oczywiście wszystkich dostępnych franczyz w Polsce. Jakie firmy franczyzowe znajdują się w katalogu?

Przede wszystkim są to firmy z branży handlowej, gastronomicznej oraz uslugowej.

Gastronomia:

 • Fornetti,
 • Gruby Benek,
 • McDonald’s,
 • Telepizza

Handel:

 • Ambra,
 • Esotiq,
 • Teletorium,
 • Yes Sklepy Jubilerskie,
 • 5.10.15,
 • Carrefour Express,
 • Odido,

Finanse:

 • Alior Bank Partner,
 • Dobry Punkt Finansowy,
 • Gold Finance,

Usługi dla biznesu:

 • Kreativ,
 • Office 1,
 • Printeria.pl
 • eTlumaczenia.pl
 • Czysto.pl

CIEKAWE FRANCZYZY

Jedną z ciekawych firm franczyzowych, którą znalazłem ostatnio przez przypadek jest Bricks 4 Kidz. Firma ta zajmuje się rozwijaniem kreatywności dzieci poprzez zabawę z klockami lego. System ten działa już w Polsce, lecz tylko w jednym mieście w Poznaniu.

Otworzenie i prowadzenie własnego biznesu opartego na franczyzie daje duże możliwości. Niskie ryzyko niepowodzenia, sprawdzony model biznesowy czy rozpoznawalna marka to tylko kilka z wielu zalet prowadzenia firmy pod cudzą marką.

Mail Boxes Etc.

Ciekawą propozycję dla osób zainteresowanych własną franczyzą posiada firma Mail Boxes Etc. Firma ta świadczy usługi dla biznesu. Sektor ten dynamicznie rozwija się w Polsce dlatego warto poważnie zainteresować się propozycją wspópracy z liderem tego typu usług na świecie.

Czym zajmuje się firma Mail Boxes Etc?

Wysyłki kurierskie, usługi transportowe

Punkt MBE jest centrum wysyłkowym za pośrednictwem którego można nadać przesyłkę kurierską, zarówno krajową jak i międzynarodową.

Usługi poligraficzne

Usługi poligraficzne – kompleksowa usługa której potrzebują zarówno podmioty gospodarcze jak i osoby prywatne.

Artykuły biurowe i pakowe

Punkty MBE oferują również szeroki asortyment artykułów biurowych: materiałów piśmienniczych, kopert, galanterii biurowej. Oferujemy również artykuły do pakowania.

Usługa profesjonalnego pakowania

Punkt MBE posiada pełny zakres materiałów pakowych. Kartony, koperty, folie perforowane, profesjonalne materiały wypełniające i zabezpieczające.

Wynajem skrytek adresowych

MBE oferuje swoim Klientom dostęp do zupełnie nowej usługi na polskim rynku. Skrytki adresowe są doskonałym rozwiązaniem zarówno dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą, pracowników terenowych dużych firm jak i osób prywatnych. Nigdy więcej nie znajdziesz informacji o przesyłce, zostawionej w drzwiach, ani wartościowej przesyłki na progu.

Wysyłanie i odbieranie faksów

Łatwy i szybki dostęp do faksu. W punkcie MBE można zarówno odbierać jak i wysyłać dokumenty, bez potrzeby zakupu takiego urządzenia.

Dostęp do sieci internetowej

Łatwy dostęp do poczty elektronicznej, jak również do Internetu, jak również możliwość skorzystania z oprogramowania biurowego.

Korzyści z współpracy z siecią Mail Boxes Etc.:

 • Światowa sieć nr 1 w usługach dla biznesu,
 • Wysokoprofitowy biznes,
 • Biznes odporny na kryzys i wahania koniunktury na rynku,
 • Brak konkurencji na rynku,
 • Wyłączność terytorialna funkcjonującego punktu MBE,
 • Biznes dający niezależność, szansę działania kreatywnego, zorientowany na kontakty z ludźmi.

Co otrzymujesz od MBE w przypadku nawiązania współpracy?

 • Pomoc w doborze dobrej lokalizacji,
 • Pomoc w napisaniu biznes planu,
 • Kompleksowe szkolenie,
 • Pomoc przy otwieraniu punktu,
 • Doradztwo w praktycznych aspektach funkcjonowania punktu,
 • Pomoc w działaniach promocyjnych,
 • Możliwość współpracy z liderami branży poligraficznej, spedycyjnej i oprawy dokumentów.

Ten artykuł będzie edytowany. 

Czy ten wpis Ci się podobał?
[Wszystkich głosów: 2 Średnia: 5]