Wybór formy opodatkowania

0
872

Bez względu na rodzaj działalności gospodarczej, każdy przedsiębiorca zmuszony jest do rozliczania się z odprowadzanych podatków. Wyboru formy opodatkowania dokonujemy na rok podatkowy, decyzję musimy podjąć zazwyczaj do drugiej połowy stycznia każdego roku.

Termin jest każdorazowo podawany przez Urzędy Skarbowe. Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą (o ile nie jest to działalność rolnicza), może wybrać między podatkiem liniowym, kartą podatkową, opodatkowaniem według skali podatkowej i ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

W przypadku podatku liniowego odprowadza się 19%, bez względu na uzyskaną wysokość dochodu. Karta podatkowa (raczej dla niewielkich firm) wskazana jest w przypadku firm z wysokimi przychodami i niskimi kosztami uzyskania.

Opodatkowanie według skali podatkowej będzie się z kolei opłacać tym, którzy nie przekroczą określonej kwoty dochodów, w bieżącym roku było to 96 000 zł rocznie, stawki na rok 2012 nie są jeszcze znane. Ryczałt ewidencjonowany pozostawia dwie możliwości: pierwsza, to ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, który można wybrać, jeśli nie przekroczyło się w poprzednim roku dochodu 591 975 zł (dane na 2011 rok).

Dodatkowym ułatwieniem dla tych, którzy nie przekroczyli dochodu 98 662,50 zł rocznie, jest możliwość rozliczania się kwartalnie, a nie rocznie, co daje możliwość większej kontroli nad wydatkami, a przede wszystkim mniejszej jednorazowej kwoty w wypadku konieczności dopłaty podatku. Również przy ewentualnym zwrocie nadpłaconego podatku nie musimy czekać do następnego okresu rozliczenia rocznego.

Wybór formy opodatkowania dotyczy oczywiście wyłącznie osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Inne formy działalności (jak np. spółki) nie dają możliwości wyboru i ich właściciele muszą po prostu odprowadzać podatek dochodowy od osób prawnych.

Czy ten wpis Ci się podobał?
[Wszystkich głosów: 1 Średnia: 5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here