Ubezpieczenia społeczne

0
1417
ubezpieczenia społeczne

Mówiąc o kosztach prowadzenia własnej działalności gospodarczej nie można zapominać o comiesięcznych opłatach, takich jak koszty ubezpieczenia. Podstawowe ubezpieczenia społeczne dzielą się na: rentowe, emerytalne, chorobowe i wypadkowe. Wszystkie one w podstawowej formie, realizowanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (mieszczą się w jednej składce). Jedynie w przypadku gdy chcemy któreś ubezpieczenie rozszerzyć o dodatkowy pakiet, płacimy osobno, np. za wybrany pakiet wypadkowy.

Obowiązkowe ubezpieczenia społeczne

Zakładając własną działalność gospodarczą jesteśmy zobligowani do zarejestrowania się w ZUS i do odprowadzania składek z tytułu ubezpieczeń społecznych. Dotyczy to zarówno nas samych, jak i wszystkich zatrudnianych przez nas pracowników. Warto pamiętać o tym, że jako przedsiębiorca figurujemy w ZUSie jako podwójna osobowość, z jednej strony jesteśmy Płatnikiem, z drugiej zaś Ubezpieczonym.

Nie dopełnienie świadczeń związanych z zapłatą składek pobieranych przez ZUS może być powodem ogromnych problemów dla przedsiębiorcy, ponieważ jest to instytucja o bardzo silnej pozycji. Ewentualne sprawy sądowe z ZUS bardzo trudno wygrać, dlatego warto regulować rachunki przysyłane przez nich w terminie. Oczywiście zdarzają się nieścisłości, przy których można dochodzić swoich racji. W takiej sytuacji trzeba jednak pamiętać o tym, by mieć zachowaną całą korespondencję z ZUS, ponieważ może ona być wartościowym materiałem dowodowym w przypadku ewentualnego konfliktu.

Zgłoszenie do ubezpieczenia

Zgłoszenie do ZUS (i tym samym zawiadomienie o rozpoczęciu działalności) odbywa się w tej chwili w ramach tego samego wniosku (CEIDG-1), co rejestracja w ewidencji działalności gospodarczej, wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki i zgłoszenie identyfikacyjne podatnika i płatnika w Urzędzie Skarbowym. Jest to spore ułatwienie, w porównaniu z poprzednimi latami, kiedy trzeba było odwiedzić wiele miejsc, by zebrać plik dokumentów.

Przepisu dotyczące wysokości składek zmieniają się w niewielkich szczegółach niemal co rok, dlatego warto na początek dowiedzieć się jak wyliczać aktualne składki ZUS. W tym celu można poszukać informacji na stronie ZUS lub skontaktować się z nimi mailowo lub telefonicznie.

Osobnym rodzajem są ubezpieczenia zdrowotne, których składka naliczana jest w inny sposób i od innej podstawy. Trzeba odróżnić od siebie te składki, ponieważ płaci się je osobno.

Czy ten wpis Ci się podobał?
[Wszystkich głosów: 1 Średnia: 5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here