7 trendów w biznesie

0
1533
trendy w biznesie

Istnieje wiele trendów, które mają wpływ ma tworzenie nowych biznesów i modeli biznesowych. Każdy z przedsiębiorców powinien uwzględnić te trendy w biznesie podczas planowania swojej działalności.

Można wyróżniać trendy, które są łatwe do zidentyfikowania oraz te, które trudno zauważyć. Są również te, które szybko się zmieniają oraz te które są bardziej stabilne. Istnieją również trendy, których nie sposób zaobserwować, w skutek czego powstają nowe sektory i produkty, a osoby, które je w odpowiednim czasie zaobserwowały stają się prawdziwymi innowatorami, np. Steve Jobs. Jego działania doprowadziły, że wyprzedził on konkurencję dzięki obserwacji zmian na rynku i szybko zareagował, dzięki temu produkty Apple’a są jednymi z najbardziej pożądanymi na świecie.

7 trendów, które będą miały duży wpływ na funkcjonowanie firm

1. Otoczenie finansowe

Sytuacja gospodarcza i finansowa ma duży wpływ na prowadzenie działalności, a w szczególności na rentowność. W zależności od fazy cyklu koniunkturalnego można oczekiwać zwiększonego lub zmniejszonego popytu na własne produkty. W przypadku ożywienia popyt i ceny rosną, natomiast w czasie kryzysu popyt, produkcja oraz ceny maleją, zmniejszając przychody.

Jeśli chodzi o sytuację finansową to duży wpływ na nią posiada Rada Polityki Pieniężnej ustalając stopy procentowe. Jeśli są niskie (lub następują obniżki) koszt kredytów zmniejsza się dzięki czemu, firmy mogą taniej pozyskać pieniądze na inwestycje, a osoby fizyczne mogą taniej pożyczać pieniądze na konsumpcję. Przy obniżaniu stóp procentowych zmniejsza się WIBOR3M, który ma duży wpływ na oprocentowanie kredytu. Niższe oprocentowanie kredytów to niższe koszty dla firm, które w ten sposób finansują wydatki bieżące lub inwestycje.

Zobacz również: 90 pomysłów na biznes

2. Technologia

Rozwój nowych technologii wciąż jest jednym z globalnych trendów mających wpływ na funkcjonowanie trendów. No nowych technologii zalicza się nie tylko technologie informatyczne, ale również technologie przemysłowe a także biotechnologie. Zaangażowanie w nowe technologie może być bardzo rentowne mimo, że wymaga to bardzo dużych nakładów inwestycyjnych.

Jedną z dostępnych i tanich technologii jest wykorzystanie Internetu. Internet można wykorzystać przy promocji własnej firmy. Własna strona internetowa, reklama w wyszukiwarkach czy też Social Media to tylko kilka możliwości wykorzystania nowych technologii.

3. Rynki wschodzące

Tematyka rynków wschodzących jest rzadko poruszana w mediach. Natomiast rynki te stanowią niezwykły przykład na możliwości biznesowe w szczególności w dziedzinie eksportu/importu. Do rynków wschodzących można zaliczyć BRIC (Brazylia, Rosja, Indie oraz Chiny), jak również CIVETS (Kolumbia, Indonezja, Wietnam, Egipt, Turcja i Republika Południowej Afryki).

Współpraca z firmami z rynków wschodzących stanowi niezłą okazję do zarabiania pieniędzy. Warto zwrócić uwagę na to w czym dane kraje się specjalizują, jaka jest ich przewaga konkurencyjna, jakie produkty produkuje się tam dobrze i tanio. Produkty te można eksportować do krajów, gdzie jest ich brak. Rynki wschodzące charakteryzują się szybkim wzrostem, niskimi kosztami produkcji oraz wieloma możliwościami biznesowymi (wiele nie zagospodarowanych nisz rynkowych).

 

4. Środowisko

Środowisko naturalne, a raczej dbałość na nie stanowi obecnie bardzo silny trend, którego nie należy ignorować. Kilka lat temu wprowadzono ekologiczne torby na zakupy, coraz częściej inwestuje się w zieloną energię. Aktualnie bardzo modna jest żywność ekologiczna. Produkty te są zazwyczaj droższe, ale osoby dbające o zdrowie oraz o środowisko naturalne akceptują to i chętnie płacą za to wyższe ceny.

Rozwój trendu dbania o środowisko miało wpływ na produkcję żywności, gdzie wcześniej przedsiębiorstwa produkowały dużo i tanio, a teraz coraz częściej produkuje się mniej, ale żywność jest lepszej jakości pochodzenia organicznego. Żywność ta jest w wyższej cenie rewanżując mniejszy wolumen sprzedaży.

5. Styl życia

Rozwój sieci społecznych, blogosfery i ogólnie sieci Web 2.0, a także wykorzystanie smartfonów spowodowały największą rewolucję ostatnich czasów. Zmieniło to bardzo styl życia wielu osób. Tak dynamiczne zmiany stworzyły ocean możliwości biznesowych.

Możliwości zarabiania w Internecie jest wiele. Również istnieje wiele sposobów promocji firmy w Internecie. Coraz więcej osób korzysta z Internetu i za jego pośrednictwem podejmuje decyzję konsumenckie. Brak obecności firmy w Internecie może doprowadzić do porażki.

6. Innowacje

Tworzenie innowacji nie jest może trendem nowym, jednak w Polsce dopiero rozwija się ten trend. Innowacyjność zawsze była globalnym trendem, dzięki temu możemy się cieszyć mnóstwem produktów, bez których trudno byłoby nam funkcjonować.

Przedsiębiorcy powinni być świadomi, że aby utrzymać się na rynki i rozwijać się muszą wprowadzać innowacje. Innowacje nie muszą być na skalę globalną, niezwykle trudno z resztą byłoby taką stworzyć. Innowacje mogą być proste i na skalę regionalną lub krajową. Innowacje mogą też dotyczyć produktów, procesów, technologii czy też organizacji.

A jakie inne trendy i zmiany kształtują biznes według Ciebie?

Autor: Ivan Carrizosa
Źródło: http://www.negociosyemprendimiento.org

Czy ten wpis Ci się podobał?
[Wszystkich głosów: 1 Średnia: 5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here