Składki ZUS w działalności gospodarczej

0
732

Składki ZUS w działalności gospodarczej to utrapienie każdego przedsiębiorcy. Składki przelewane do ZUSu możemy podzielić na składki:

  • na ubezpieczenia społeczne,
  • na ubezpieczenie zdrowotne (przekazywane jest do NFZ za pośrednictwem ZUSu),
  • na Fundusz Pracy,
  • na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Z kolei składki na ubezpieczenia społeczne można podzielić na:

Takie skomplikowanie systemu ubezpieczeń daje możliwość pobierania przez ZUS dużych pieniędzy od przedsiębiorców. Stworzenie wielu tytułów ubezpieczeń daje pozorne wrażenie, że wiele dostaniemy w razie wydarzenia się nie przewidzianej sytuacji. Np. osoba, która będzie miała wypadek czy zachoruje dostanie zasiłek, ale po przedstawieniu odpowiednich dokumentów i w czasie bardzo opóźnionym.

Ubezpieczenie chorobowe – dobrowolne

Osoba prowadząca działalność gospodarczą podlega obowiązkowo ubezpieczeniom: emerytalnemu, rentowemu i wypadkowemu.

Ubezpieczeniu chorobowemu można podlegać dobrowolnie.

Jeżeli przedsiębiorca pracuje i zarabia więcej niż wynagrodzenie minimalne (2 100 zł w 2018 roku) lub jest ubezpieczony z innego tytułu np. umowa zlecenie, a podstawa oskładkowania jest wyższa od podstawy wymiaru składek z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej* to ubezpieczony może nie płacić składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

Ubezpieczenie zdrowotne – obowiązkowe

Składkę na ubezpieczenie zdrowotne należy opłacać z tytułu każdej działalności prowadzonej na podstawie odrębnego wpisu do ewidencji lub KRS.  Jeśli pracujesz lub wykonujesz czynności w oparciu o umowę zlecenie lub umowę o dzieło nadal musisz opłacać składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

*Podstawa wymiaru składek z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej wynosi 60% przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim kwartale, lub 30% w przypadku korzystania dwuletniej ulgi w opłacaniu składek dla nowego przedsiębiorcy.

 

Czy ten wpis Ci się podobał?
[Wszystkich głosów: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here