Bez względu na to czy chcemy zarejestrować jednoosobową działalność gospodarczą, czy też mamy plan na stworzenie od podstaw większej firmy, warto rozpocząć od lektury odpowiednich informacji na stronach Ministerstwa Gospodarki.
Od niedawna możliwa jest rejestracja firmy przez internet, co jest ogromnym ułatwieniem dla przyszłych przedsiębiorców.
Zawartość artykułu
Gdzie szukać informacji?

Firmy, które są każdego dnia rejestrowane, są bardzo różne. Dlatego też różna musi być dokumentacja, konieczna do zarejestrowania swojej działalności gospodarczej. Ważne jednak jest to, że w przypadku zakładania działalności przez internet, nie ponosimy dodatkowych kosztów, związanych z koniecznością zawierania umowy w formie aktu notarialnego. Nie jest to jednak jedyne udogodnienie.
Na stronach internetowych Ministerstwa Gospodarki (http://www.mg.gov.pl/) i Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (http://prod.ceidg.gov.pl) znajdziemy najwięcej informacji. Na tej drugiej znajdziemy również gotowy formularz, pozwalający dokonać rejestracji. Dopiero wybierając branżę, w jakiej chcemy się zarejestrować, otrzymamy informacje dotyczące ewentualnych dodatkowych danych, które musimy dostarczyć.
Rejestracja
Każdy ze wspólników musi mieć założone własne konto w serwisie CEIDG. W przypadku firmy jednoosobowej oczywiste jest, że cała sytuacja jest o wiele mniej skomplikowana. Ważne jednak jest to, że tylko jedna osoba wypełnia w systemie cały wniosek. Po jego wypełnieniu każda kolejna osoba, wskazana we wniosku jako wspólnik, musi zalogować się na swoje konto, zapoznać się z wypełnionym formularzem i podpisać wniosek elektronicznie.
Procedury przygotowane są w taki sposób, by każdy był w stanie przebrnąć przez kolejne stopnie. Jeśli nie posiadamy podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego, możemy wniosek CEIDG wypełnić przez Internet, a następnie pojawić się w Urzędzie Gminy lub Miasta i tam potwierdzić chęć rejestracji firmy.
Poniżej znajduje się infografika, która przedstawia sposób rejestracji firmy w CEIDG.
Po rejestracji
Sama czynność polegająca na wypełnieniu formularza jest prosta i nie wymaga od rejestrującego działalność wiele czasu. Jednak żeby wszelkim formalnościom stało się zadość i abyśmy mogli zgodnie z obowiązującym prawem nazywać swoją działalność firmą, musimy wykonać kolejne czynności.
Pierwszą z nich będzie rejestracja w Urzędzie Skarbowym, gdzie otrzymamy Numer Identyfikacji Podatkowej (NIP), jeśli nie mamy. Urząd Statystyczny nada nam automatycznie numer REGON, a jeśli będziemy chcieli zaświadczenie o nadaniu numeru REGON musimy osobiście złożyć tam wniosek. Uzyskanie takiego zaświadczenia możliwe jest „od ręki”. Aktualnie takie zaświadczenie nie jest wymagane od firm współpracujących z nami (wystarczy wypis z CEIDG, który możemy samodzielnie wydrukować w domu).
Konieczną wizytą jest ta w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, gdzie zostaniemy wpisani jako Płatnik oraz osoba ubezpieczona. Do ZUSu należy się zgłosić w przeciągu 7 dni od rozpoczęcia działalności gospodarczej, a nie od dnia zarejestrowania.