Pierwsza działalność gospodarcza

0
1204

Pierwsza działalność gospodarcza, jaką otworzymy jest bardzo ważna ponieważ jest ona najlepszą lekcją przedsiębiorczości, jaką możemy odbyć. Mimo dużego ryzyka, zawsze są również szanse, które należy wykorzystać. Rozpoczynając pierwszą w swoim życiu działalność gospodarczą możemy liczyć na kilka udogodnień, które mają zachęcać nas do zakładania drobnych firm.

Dotacje na rozpoczęcie działalności

Co prawda wiele się mówi o dotacjach na rozpoczęcie działalności, jednak po najbardziej aktualne szczegóły trzeba się zwracać do Powiatowego Urzędu Pracy. Dotacje są zazwyczaj przyznawane na konkretne rodzaje działalności, dlatego nie można być pewnym, że na pewno dostanie się z tej puli.

Wszystkich szczegółów dotyczących aktualnych informacji o dotacjach dowiemy się właśnie w Urzędzie. Jednak jednego możemy być pewni. Jeżeli chcemy otrzymać pieniądze z tego źródła, to będzie nam potrzebny solidny biznesplan, z wyszczególnieniem wszystkich zakupów, które musimy wykonać by firma zaczęła funkcjonować na pełnych obrotach. Bez takiego biznesplanu nawet najlepszy pomysł nie ma szansy na dotację. Musimy w nim wykazać, że znamy się na branży w której startujemy i dzięki dotacji mamy szanse na rozwój przedsiębiorstwa.

Niższa stawka ZUS

Jako świeżo upieczony przedsiębiorca możemy liczyć na pobłażliwe traktowania nas przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Przez pierwsze dwa lata będziemy opłacać preferencyjną składkę ZUS, w wysokości ok. 415 złotych. Ma to być rodzaj wsparcia, które pozwoli nam na cięcie kosztów otwarcia działalności w pierwszym okresie funkcjonowania naszej pierwszej firmy.

Musimy jednak pamiętać, że po upływie tego czasu składka ubezpieczeniowa wzrośnie do normalnej wysokości. Trzeba również mieć na uwadze fakt, że zniżki na składkę ZUS nie uzyskamy wówczas, gdy tą samą pracę, jaką mamy zamiar wykonywać w nowej firmie, wykonywaliśmy wcześniej na etacie dla tego samego właściciela. Ma to zapobiegać sytuacji, w której pracownicy są zmuszani przez pracodawców do zakładania własnej działalności gospodarczej, w celu odciążenia go właśnie w ponoszeniu kosztów ubezpieczenia.

Otwarcie pierwszej działalności gospodarczej to ważna sprawa, dlatego warto wykorzystać wszelkie możliwości, które mogą pomóc nam w pozytywnym rozwinięciu swojej firmy.

Czy ten wpis Ci się podobał?
[Wszystkich głosów: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here