10 źródeł motywacji dla przedsiębiorców

0
3015

Umiejętność motywacji jest jedną z najważniejszych rzeczy niezbędnych do rozwoju przedsiębiorcy. Wiele osób nie potrafi się motywować co ich frustruje i mają ochotę zrezygnować ze wszystkiego.

Na szczęście istnieją miejsca, które pozwalają znaleźć motywację i podnieść się nam na duchu bu ponownie czuć się naładowanym energią i móc kontynuować realizację naszych celów i marzeń. Dzięki motywowaniu pokonamy każdą przeszkodę, która stoi nam na drodze do spełnienia własnych marzeń.

W tym artykule przedstawiam Ci 10 źródeł inspiracji w trudnych chwilach, aby koncentrując swą energię by osiągnąć cele bez względu na przeszkody. Są to bardzo praktyczne ćwiczenia, zapraszam do ich przetestowania. Nie zapomnij zostawić swój komentarz, być może masz swoje własne sposoby na podtrzymywanie i zwiększanie motywacji.

Jak się motywować?

1. Pasja

Jeśli czujesz zamiłowanie do tego czym się zajmujesz w swojej firmie, nigdy nie będziesz czuł się zniechęcony bez względu na to jak wiele trudności będzie towarzyszyło twojej działalności. Pasja do działania wzmocni twój biznes tysiąckrotnie.

Większość osób planujących otworzyć własny biznes popełnia błąd szukając idealnego biznesu lub najbardziej dochodowego, co kończy się czasem otworzeniem firmy w branżach, które nie do końca ich interesują. Biznes jest jak miłość, możesz widzieć wiele atrakcyjnych kobiet (lub mężczyzn w przypadku kobiet), ale jest tylko ta jedna, która wzbudzi Tobie prawdziwą pasję i pragnienie, aby poświęcić jej całe życie. 

2. Wizji pożądanej przyszłości

Przed rozpoczęciem przedsięwzięcia warto wizualizować swoją przyszłość, stworzyć wizję swojej przyszłości i przyszłości swojej firmy. Najlepiej swoją wizję zapisać i często do niej powracać, w szczególności, gdy wpadniesz w „dołek”.

Wizualizacja przyszłości jest bardzo silnym narzędziem, które dodaje wiary i siły by zrobić wszystko by się ziściła. Małe firmy często zostają małe ponieważ ich właścicielom brakuje śmiałych wizji rozwoju firmy. Ambitne wizje mogą pomóc Ci przeistoczyć twoją małą firmę w dużą.

3. Jasne cele

Po stworzeniu wizji musisz określić cele, które zbliżą Cię do jej realizacji. Pamiętaj, że przedsiębiorca bez celów jest jak statek dryfujący po oceanie, posiada wszelkie możliwości, by znaleźć się w dowolnym miejscu, ale nie wie gdzie się udać.

Cele powinny być jasne, precyzyjne i określone w czasie i przestrzeni. Gdy nie ma się jasnego kierunku działania, łatwo wpaść w pokusę odpuszczenia sobie przedsięwzięcia. Cele należy określić zgodnie z zasadą SMART.

Konkretne cel to np.:

  • tworzenie nowego produktu co pół roku,
  • osiągnięcie 20% wzrostu rocznego przychodu,
  • przeznaczenie 80% dochodu na reinwestycje w biznes przez pierwsze 5 lat działania,
  • itd.

Dzięki celom skupisz swoją energię i będziesz bardziej zmotywowany każdego dnia. Mając cele łatwiej również będzie Ci analizować skuteczność Twoich działań.

Cele te będą się mapa skupić swoją energię i poczuć motywację każdego dnia, ponieważ jesteś w biznesie, że kochasz i również przebiega wzdłuż drogi do swojego największego marzenia.

4. Poznaj historie sukcesów innych przedsiębiorców

Lektura historii sukcesów innych przedsiębiorców jest niezłym źródłem energii do działania i motywacji. Historia Forda, czy Rockefellera mogą być jednymi z najlepszych przykładów, że wielkie biznesy powstają od zera.

Warto szukać sukcesów w branżach, w których zamierzamy działać. W Internecie można zaleźć wiele historii sukcesów w różnych branżach.

Tutaj możesz znaleźć ciekawe historie sukcesu polskich i nie tylko przedsiębiorców: http://mambiznes.pl/artykuly/lista/id/3/historie_sukcesu

5. Czytanie książek

Istnieje wiele motywacyjnych książek. Jedną z nich jest „Bogaty ojciec, biedny ojciec„, książka ta jest jedną z najważniejszych dla wielu osób, które całkowicie zmieniły spojrzenie na swoje życie i biznes.

Inną ciekawą propozycją jest ebook Motywacja bez granic. Mnóstwo ebooków motywacyjnych znajdziesz tutaj.

W Internecie można znaleźć wiele darmowych miejsc, skąd ściągniesz ebooki motywacyjne. Jednym z lepszych miejsc z dostępem do wielu książek jest Google Książki (http://books.google.pl) niestety książek po polsku jest mało.

Polecam Ci natomiast udanie się do najbliższej biblioteki i sprawdzenie dostępnej tam literatury.

6. Kamień wdzięczności

Kamień wdzięczności to bardzo praktyczne ćwiczenie, które ma ogromną moc. Trzeba tylko zdobyć kamień i każdego ranka umieszczać go w kieszeni będąc wdzięcznym za wszystko, co masz, a nocą wyjmując go z kieszeni podziękować ponownie. Podziękowania spowodują efekt mnożnikowy i sprawi, że poczujesz się lepiej.

Dobrym działaniem motywacyjnym jest dzielenie się sukcesem z innymi, zgodnie z zasadą „dobro powraca” – daj coś od siebie za darmo, a wróci to do Ciebie wzmocnione. Nie ma nic lepszego niż zobaczyć czyiś uśmiech lub dostać wiadomość z podziękowaniem za pomoc.

7. Motywacyjne cytaty

Motywacyjne cytaty to kolejne dobre źródło motywacji. W internecie można znaleźć dziesiątki stron z tysiącami cytatów wielkich przedsiębiorców. Osobiście polecam Ci polubienie strony Dawka Motywacji na Facebooku, dzięki czemu codziennie dostaniesz jeden motywacyjny cytat.

8. Bądź świadomy, że przedsiębiorcy zmieniają świat

To przedsiębiorcy zmieniają otaczający nas świat. To dzięki innowacyjności świat staje się lepszy. Gdyby nie przedsiębiorcy to dziś nie byłoby samochodów, samolotów, komputerów, Internetu czy też smartfonów i sieci komórkowej.

A Ty w jaki sposób chcesz zmieniać świat na lepsze? Bądź odpowiedzialny i zaangażowany w zmiany na świecie. Pamiętaj, że robisz coś wielkiego.

9. Pozytywny zespół

Jako pracownik w firmie nie masz dużego wpływu na to z kim pracujesz. Prowadząc firmę to Ty sam decydujesz z kim pracujesz i jakich pracowników wybierasz.

Ponieważ zespół pracowników będzie Ci towarzyszył przez długi czas, wybierz pracowników kompetentnych i pozytywnie nastawionych do świata. Dzięki temu oni również będą zmotywowani do pracy i rozwoju twojej firmy. Pamiętaj o odpowiednim wynagradzaniu pozytywnych zachowań Twojego personelu.

10. Śmierć

I doszliśmy do bardzo motywującego czynnika jakim jest śmierć. Poniżej znajduje się kilka spostrzeżeń Steve’a Jobsa na temat śmierci:

Świadomość tego, że pewnego dnia będę martwy jest jednym z najważniejszych narzędzi, jakie pomogły mi w podjęciu największych decyzji mojego życia.

Prawie wszystko – zewnętrzne oczekiwania wobec ciebie, duma, strach przed wstydem lub porażką – wszystkie te rzeczy są niczym wobec śmierci. Tylko życie jest naprawdę ważne.

Pamiętanie o tym, że kiedyś umrzesz jest najlepszym sposobem jaki znam na uniknięcie myślenia o tym, że masz cokolwiek do stracenia. Już teraz jesteś nagi. Nie ma powodu, dla którego nie powinieneś żyć tak, jak nakazuje ci serce.

Mocne słowa od kogoś, stoi w obliczu śmierci w stosunkowo młodym wieku. Jego słowa wskazują na to, że przyszedł na świat, by go zmienić i należy smutek należy odłożyć na bok by dokonać tego co można jeszcze zrobić. Gdy poczujesz strach przed porażką przypomnij sobie słowa Steve’a.

Autor: Javier Diaz, przetłumaczono i opublikowane za zgodą autora.

Tłumaczenie: Bartłomiej Jakubowski

Czy ten wpis Ci się podobał?
[Wszystkich głosów: 1 Średnia: 5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here