Koncesje i zezwolenia to jedne z wielu rzeczy, które ograniczają swobodę prowadzenia działalności gospodarczej. Z niniejszego artykułu dowiesz się m.in.: co to jest koncesja?, kto wydaje koncesje, co to jest zezwolenie?
Czasem aby prowadzić pewien rodzaj działalności należy spełnić określone warunki. Do form ograniczania pełnej swobody prowadzenia działalności gospodarczej należą: koncesje, zezwolenia, licencje.
Koncesja a zezwolenie

Koncesja
Koncesji wymaga wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie:
1. Poszukiwania lub rozpoznawania złóż kopalin, wydobywania kopalin ze złóż, bezzbiornikowego magazynowania substancji oraz składowania odpadów w górotworze, w tym w podziemnych wyrobiskach górniczych;
2. Wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią i amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu
wojskowym lub policyjnym;
3. Wytwarzania, przetwarzania, magazynowania, przesyłania, dystrybucji i obrotu paliwami i energią;
4. Ochrony osób i mienia;
5. Rozpowszechniania programów radiowych i telewizyjnych;
6. Przewozów lotniczych.
Działalność koncesjonowana – szczególne przepisy
Jeżeli przepisy nie stanowią inaczej, udzielenie, odmowa udzielenia, zmiana i cofnięcie koncesji lub ograniczenie jej zakresu należy do ministra właściwego ze względu na przedmiot działalności gospodarczej, wymagającej uzyskania koncesji.
Udzielenie, odmowa udzielenia, zmiana i cofnięcie koncesji lub ograniczenie jej zakresu w stosunku do wniosku następuje w drodze decyzji. Koncesji udziela się na czas oznaczony, nie krótszy niż 5 lat i nie dłuższy niż 50 lat, chyba że przedsiębiorca wnioskuje o udzielenie koncesji na czas krótszy.
Zezwolenie
Zezwoleniem jest uchylenie w stosunku do konkretnego przedsiębiorcy ustanowionego przez państwo ogólnego zakazu wykonywania danej działalności gospodarczej. Zakaz ten uchyla się po sprawdzeniu i stwierdzeniu, że dany przedsiębiorca gwarantuje należyte wykonanie działalności, objętej zezwoleniem.
Zezwolenie to decyzja administracyjna – przedsiębiorca spełniający wszelkie wymagane warunki, dostaje zezwolenie. Zezwolenie wydaje się na wniosek zainteresowanego przedsiębiorcy.
Katalog działalności wymagających zezwolenia jest bardzo obszerny i znajduje się w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, dlatego poniżej zostaną podane jedynie wybrane z nich:
- prowadzenie działalności ubezpieczeniowej;
- prowadzenie działalności bankowej;
- prowadzenie usług turystycznych (organizator turystyki);
- sprzedaż hurtowa i detaliczna napojów alkoholowych;
- wytwarzanie i import produktów leczniczych, prowadzenie hurtowni farmaceutycznej i apteki;
- nauka jazdy;
- wykonywanie działalności pocztowej w zakresie przyjmowania, przemieszczania i doręczania w obrocie krajowym i zagranicznym przesyłek.
Bardzo ważne jest sprawdzenie czy dana działalność wymaga zezwolenia lub koncesji już na etapie poszukiwania i analizy pomysłu na biznes. W przypadku wyboru franczyzy jako formy prowadzenia biznesu nie wymagane jest