Jaką firmę otworzyć?

0
2345
jaką firmę otworzyć
Fot. TeroVesalainen, pixabay.com

Jaką firmę otworzyć? To pytanie bardzo często stawiają sobie młodzi ludzie, liczący na to, że ktoś odkryje przed nimi magiczny sposób na sukces. Tymczasem nawet gdyby taki sposób istniał, nikt nie zdradziłby go przecież obcej osobie za darmo. Jak zatem wybrnąć z tego problemu? Przede wszystkim odpowiedzi trzeba poszukać w sobie.

Chciałbyś otworzyć firmę lecz nie do końca wiesz czym mógłbyś się zajmować? Mimo, że odpowiedź na pytanie jaką firmę otworzyć nie jest łatwe po lekturze tego artykułu powinieneś nie mieć problemu ze znalezieniem ciekawego pomysły na biznes. Przygotuj kartkę A4 i podczas lektury notuj pomysły, na które wpadniesz.

Zobacz również: 90 pomysłów na biznes

Osobowość

Jedną z ważniejszych rzeczy, które należy uwzględnić przy wyborze rodzaju firmy to nasza osobowość. Osobowość to „zespół stałych i zmiennych cech psychofizycznych, które są związane z wszystkimi działaniami, doznaniami i potrzebami osoby na poziomie fizjologicznym, charakteru, intelektu i duchowym.” (Wikipedia).

Posiadane przez Ciebie cechy psychofizyczne mają wpływ na to jak działasz w danym środowisku. Może się okazać, że dobrze czujesz się współpracując z innymi osobami bo lubisz pracę w grupie/z grupą, a pracując w biurze rachunkowym przez kilka godzin niemalże nie odrywając się od komputera umierasz z nudów i rutyny.

Jeśli dany pomysł na biznes nie odpowiada twojej osobistości
nie ma sensu zastanawiać się nad nim. Należy zajmować się
biznesem, który chętnie będziemy prowadzili.

Temperament

Temperament stanowi część naszej osobowości. Wyróżnia się 4 typy temperamentu:

  1. „choleryczny – (chole – żółć) porywczy, niewyrozumiały, energiczny, urodzony przywódca, człowiek czynu
  2. sangwiniczny – (sanquis – krew) wesoły, pogodny, towarzyski, gadatliwy, niezorganizowany, zapominalski
  3. flegmatyczny – (phlegma – flegma) powolny, zrównoważony, dowcipny, pogodny, obserwator
  4. melancholiczny – (melas chole – czarna żółć) perfekcjonista, uczuciowy, wrażliwy, wierny przyjaciel, podatny na depresje.” (Źródło: Wikipedia)

Dowiedz się jaki posiadasz temperament. Poznaj charakterystykę danego temperamentu. Pozwoli Ci to lepiej dopasować przyszły pomysł na biznes do siebie.

Zapisz na przygotowanej kartce swoje cechy osobowości oraz typ temperamentu.
Spróbuj na podstawie tych cech napisać kilka pomysłów na biznes odpowiadających twojej osobowości.


Wiedza i doświadczenie

Wiedza i doświadczenie zdobyte formalnie (w szkole/na studiach oraz w pracy), jak również nieformalnie (książki, filmy edukacyjne, szkolenia i kursy internetowe stanowią bogate źródło pomysłów na biznes.

Wiedza

Posiadaną wiedzę zawsze można sprzedać na dwa sposoby:

  • wykorzystać podczas produkcji lub świadczenia usługi,
  • przekazując innym w postaci szkoleń lub książek (ewentualnie e-booków).

Specjalistyczna i niszowa wiedza jest często bardzo pożądana i można ją dość drogo sprzedać. Wielu ekspertów pracując np. w korporacji, dochodzi do wniosku, że bardziej opłaca im się otworzyć własny biznes i samodzielnie obsługiwać klientów. Jako biznesy można wyróżnić różnego rodzaju doradztwa, coachingi, szkolenia, wykonywanie ekspertyz lub projektów. Jeśli nie posiadasz specjalistycznej wiedzy zastanów się w jaki sposób możesz ją pozyskać w swojej dziedzinie lub branży.

Doświadczenie

Posiadanie doświadczenie możemy wykorzystać wykonując podobną pracę do swoich poprzednich z tą różnicą, że na własny rachunek. Doskonałym przykładem mogą być np. firmy remontowe, sprzątające, lub restauracje. Do znalezienia własnego pomysłu na biznes można również wykorzystać doświadczenie nieformalne np. praca dodatkowa, „na czarno”, wolontariat.

Do otworzenia biznesu i osiągnięcia w nim sukcesu nie potrzebujemy wielu lat doświadczenia w danej branży. Wystarczy, że będziemy potrafili obsłużyć klientów i będą z nas zadowoleni w takim stopniu, żeby nas polecić innym.

 

Dopisz do kartki posiadaną przez ciebie wiedzę (dziedziny) oraz doświadczenie zarówno formalne jak i nieformalne.
Spróbuj na podstawie tej listy dopisać kilka nowych pomysłów na biznes.


Pasja czy biznes?

W licznych poradnikach, które nie wyjawiają nam oczywiście żadnego pomysłu na biznes, możemy przeczytać, że recepta na sukces jest prosta. Wystarczy zamienić swoje pasje w zawód i jest to droga prowadząca zwycięstwa.

Pytanie, które nasuwa się w tym momencie brzmi jednak: dlaczego w takim razie nie jesteśmy otoczeni przez szczęśliwych młodych biznesmenów, którzy realizują swoje pasje i zarabiają na tym masę pieniędzy? Szczera odpowiedź jest brutalna, ale bardzo prosta: taki biznes może się udać tylko wówczas gdy robimy coś, co i tak przyniosłoby nam zysk. Dlatego wprawdzie warto zastanowić się nad tym, czy nasza pasja może stać się źródłem zarobku, jednak trzeba racjonalnie spojrzeć na wyłaniającą się odpowiedź na to pytanie.

Szukając odpowiedzi w sobie powinniśmy zatem pytać nie o pasje, a o umiejętności. To od tego co potrafimy zależy jaką pracę możemy wykonywać zarobkowo. Jednak połączenie swojej pasji i umiejętności może być przepisem na sukces. Gdy połączymy to co lubimy robić z tym co umiemy dobrze robić, a do tego stworzymy skuteczny system dostarczania klientom wartości jakie oczekują to sukces mamy niemal gwarantowany.

Zapisz na przygotowanej kartce swoje pasje i zainteresowania.
Spróbuj na podstawie tego dopisać dodatkowe pomysły biznesowe.


Możliwości finansowe

Posiadany własny kapitał finansowy pokazuje nam prawdę o tym jakie pomysły możemy zrealizować, a jakie muszą pozostać w sferze dalszych planów, albo nawet w sferze nierealnych marzeń. Do posiadanego kapitału finansowego należy zaliczyć:

  • gotówkę,
  • lokaty,
  • obligację, akcję i udziały w firmach
  • zdolność kredytowa,
  • posiadane zabezpieczenia kredytu w tym nieruchomości, samochody itp.

Nasza zdolność kredytowa znacznie wpływa na możliwości finansowania firmy w szczególności na wstępnym etapie rozwoju. Zdolność kredytowa potrzebna jest nie tylko przy ubieganiu się o kredyt bankowy, ale także pożyczki z różnych funduszów pożyczkowych, dotacji z funduszów unijnych lub z Urzędu Pracy.

Zapisz na kartce posiadany kapitał finansowy i zdolność kredytową.
Spróbuj na podstawie tego dopisać dodatkowe pomysły na biznes.


Lokalne warunki

Jeżeli mamy umiejętności, które pozwolą nam zarobić dobre pieniądze, to nie warto się dłużej zastanawiać. Bez względu na to czy pasjonują nas te sprawy, czy nie, powinniśmy zakazać rękawy i zabrać się za pisanie planu kolejnych czynności, jakie musimy wykonać by rozpocząć działalność.

Jeśli jednak nie czujemy się pewnie i nie wierzymy zbytnio w swoje umiejętności, warto rozejrzeć się po lokalnym rynku. W mniejszych miastach to łatwe, ponieważ łatwiej ustalić czego brakuje. W większych musimy się skupić na mniejszym terenie. Na początek warto poszukać rzeczy najprostszych: klubu fitness, sklepu z odzieżą, firmy sprzątającej czy też salonu fryzjerskiego. Wszystko to co prawda łączy się z pewnymi inwestycjami, ale za to są to miejsca, gdzie ludzie na pewno będą przychodzić.

Bez względu na wybór zawodu, który wyda nam się najodpowiedniejszy, musimy pamiętać o tym, by patrzeć na niego przez pryzmat lokalnych doświadczeń. Pomoże nam to uniknąć pomyłek, które popełnili przed nami inni przedsiębiorcy.


Podsumowanie

Jeśli wypełniałeś podczas lektury tego artykułu przygotowaną kartkę powinieneś mieć listę kilkunastu pomysłów na biznes. Teraz należy ocenić każdy z nich pod względem popytu, zbieżności ze swoją osobowością, zainteresowaniami, wiedzą i doświadczeniem oraz możliwościami finansowymi.

Jeśli uznałeś powyższy artykuł za przydatny podziel się ze znajomymi udostępniając go w ulubionym serwisie społecznościowym. 

Czy ten wpis Ci się podobał?
[Wszystkich głosów: 4 Średnia: 5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here