Prosta prawda mówiąca o tym, że wiedza jest kluczem do potęgi, znajduje swoje odzwierciedlenie również w biznesie. Ci, którzy utrzymują się na szczycie, stale się rozwijają. Nic więc dziwnego, że ci, którzy próbują się na ten szczyt dostać, mają przed sobą niełatwe zadanie.
Muszą rozwijać się jeszcze szybciej. To doskonała nisza dla kogoś, kto chciałby założyć firmę szkoleniową.
Zapotrzebowanie rynku

Jeżeli nie jesteśmy specjalistami w branży szkoleniowej, ale działają nam na wyobraźnię stawki, jakie niektóre z takich firm pobierają za prowadzone przez siebie kursy, to czeka nas najpierw ostrożne badanie rynku. Chodzi przede wszystkim o to, by odsiać ziarna od plew, ponieważ natrafimy na ogromne ilości ofert szkoleniowych, a nam zależy przecież nie na tym, by mieć w portfolio setki możliwości (wymaga to ogromnej wykwalifikowanej kadry), a raczej na tym, żeby mieć do dyspozycji takie kursy, na które obecnie jest największe zapotrzebowanie.
Trzeba więc prześledzić fora internetowe, dyskusje na takich portalach jak GoldenLine czy LinkedIn, czy wreszcie wpisy blogerów, specjalizujących się w branży szkoleniowej, lub zajmujących się szerzej biznesem. Drobną podpowiedzią może być fakt, że dużym powodzeniem cieszą się kursy obsługi wniosków o wszelkiego rodzaju dotacje, zwłaszcza unijne i ministerialne.
Pułapka certyfikatów
O ile samo prowadzenie działalności szkoleniowej nie wymaga żadnych pozwoleń, to już trzeba być bardzo ostrożnym, kiedy wydaje się kursantom certyfikaty ukończenia szkolenia. Niektóre certyfikaty, dające kończącemu kurs konkretne uprawnienia, wymagają zatwierdzenia przez stowarzyszenia zrzeszające przedstawicieli jakiejś branży. Np. szkolenia z zakresu psychologii może prowadzić każdy. Instruktor nie musi bawet mieć ukończonych żadnych studiów.
Ale jeżeli chcemy wydać komuś certyfikat ukończenia takiego kursu, to jako firma musimy mieć certyfikat lub rekomendację Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. A żeby je otrzymać, musimy już zatrudniać wykwalifikowanych psychologów, najlepiej należących do stowarzyszenia.
Szkolenia ze szkoleń
Państwowe agencje zajmujące się rozwojem i wspieraniem przedsiębiorczości organizują niekiedy szkolenia, które przygotowują specjalistów w zakresie doradztwa biznesowego. Mając w jakiejś perspektywie plan otwarcia firmy szkoleniowej, warto samemu udać sie na takie szkolenie, choćby po to by zobaczyć jak to wygląda od technicznej strony.
Podczas szkoleń sporo jest również wiedzy praktycznej, można nawet poprosić o opinię i przeanalizowanie naszego pomysłu na firmę jako części materiału szkoleniowego. To bardzo duży atut, który może wzmocnić nasz plan rozwoju.