Jak założyć firmę recyklingową?

    0
    2809

    Segregacja odpadów, ich gromadzenie i odsprzedaż, to biznes, który jeszcze niedawno był w Polsce niemal zupełnie nieznany. W ciągu kilku lat pojawiło się sporo firm, które zarabiają całkiem nieźle na tym, co inni wyrzucają. Aktualnie coraz więcej osób, nie tylko ekologów, szuka informacji jak założyć firmę recyklingową?

    Dlaczego recykling?

    firma recyklingowa
    Fot: Scott Maxwell, photoxpress.com

    Kiedyś wyrzucaliśmy wszystkie śmieci do jednego kubła i byliśmy zadowoleni. Co prawda istniały skupy butelek, makulatury czy złomu – a więc rzeczy najprostszych do ponownego wykorzystania, jednak ten rodzaj recyklingu był tylko czubkiem góry lodowej. W tym czasie w krajach Europy zachodnie już zaczęła się moda na segregowanie odpadów, z czasem utworzono prawo, które reguluje tego rodzaju kwestie.

    Dziś również u nas jest wiele firm zajmujących się przetwarzaniem odpadów, czyli ponownym wykorzystaniem niektórych rodzajów śmieci. Mało kto z nas myśli o tym, że kupując nową bluzę czy sweter wykonany z poliestru, płaci za coś, co niedawno było wyrzuconą przez niego plastikową butelką po coli.

    Dokumentacja

    Największą przeszkodą na starcie będzie uzyskanie odpowiednich pozwoleń. Trzeba taką dokumentację gromadzić sukcesywnie. Jako że miejsce składowania odpadów jest potencjalnym zagrożeniem dla środowiska, musimy mieć decyzję, która pozwala nam na taką działalność w określonym miejscu. Wiąże się to ze składowaniem i transportem odpadów niebezpiecznych, co wymaga specjalnego pozwolenia, wydanego przez władze powiatu.

    Warto również starać się o unijne certyfikaty, ponieważ uwiarygadnia to firmę i dobrze wygląda w przypadku, gdy ma ona stawać do publicznych przetargów na usługi utylizacyjno-recyklingowe. Ważne będą też informacje dotyczące wytwarzanych w firmie odpadów, ponieważ od nich może zależeć przyznanie pozwolenia.

    Jaki recykling?

    Możliwości wyboru materiałów recyklingowych jest bardzo dużo. Oprócz typowego sortowania odpadów może ty być np. recykling samochodów, co jest obecnie bardzo popularne. Równie dobrze można zarobić na recyklingu plastiku, choć wymaga to o wiele większych inwestycji w sprzęt.

    Rodzaj recyklingowanego materiału ma duży wpływ na warunki, w jakich można go składować. W niektórych przypadkach pomieszczenia, a niekiedy i cała powierzchnia, na której składuje się odpady, będą musiały być szczególnie zabezpieczone.

    Co można recyklingować?

    • papier,
    • tworzywa sztuczne,
    • szkło,
    • metale, w tym metale kolorowe.

    Każdy mieszkaniec Polski wytwarza rocznie 300 kg śmieci, co w skali kraju daje rocznie blisko 12 mln ton odpadów. Polska zgodnie z prawem unijnym do 2015 roku odzysk odpadów w Polsce musi wynieść 60%, zaś poziom recyklingu minimum 55%. Daje to ogromne możliwości biznesowe dla firm recyklingowych.

    Więcej o recyklingu:

    http://wiedza.ekologia.pl/zanieczyszczenia/Recykling-odzysk-surowcow-wtornych,11033.html

    http://www.recykling.pl

    Czy ten wpis Ci się podobał?
    [Wszystkich głosów: 0 Średnia: 0]

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Please enter your comment!
    Please enter your name here