Dotacje na biznes na wsi

0
716

Mieszkasz na wsi lub w małym mieście i myślisz o założeniu własnej firmy? Jeśli jesteś ubezpieczony w KRUS masz możliwość otrzymać dotacje na biznes na wsi do 100 tys. zł.

Dotacje na działalność pozarolniczą dostępny jest w ramach działania „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej”. Przyznawane przez  Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa środki mogą zostać przeznaczone np. na przedszkola na wsi lub w miasteczkach, firmę transportową, sklep internetowy, gospodarstwo agroturystyczne, warsztat lub firmę produkcyjną. Biznes nie może być jednak związany z rolnictwem.

Warunki otrzymania dotacji na biznes na wsi

Warunkami ubiegania się o dotację są:

  • zamieszkiwanie miejscowość do 5 tys. mieszkańców
  • oraz bycie ubezpieczonym w KRUS przez okres przynajmniej 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku o przyznanie pomocy.

Dotację na biznes na wsi może zdobyć nie tylko sam rolnik, ale również jego małżonek lub osoba „bliska rolnikowi”, niekoniecznie mieszkająca w gospodarstwie rolnika.

Osoba z pomysłem na biznes na wsi może się ubiegać maksymalnie o kwotę 100 tys. zł. Z dotacji mogą być finansowane wydatki na: zakup maszyn, narzędzi i wyposażenia, przebudowę lub remont budynków mieszkalnych i niemieszkalnych oraz zakup środków transportu. Należy pamiętać jednak, że dofinansowanie odbywa się na zasadach refundacji kosztów, czyli najpierw należy dokonać inwestycji, a dopiero później do przedsiębiorca otrzyma zwrot poniesionych kosztów.ARiMR może zwrócić do 50 proc. poniesionych kosztów związanych z realizacją biznesplanu. Dodatkowo ubezpieczeni w KRUS dotknięci klęską żywiołową mogą liczyć na zwrot do 80 proc. wydanych środków.

Aktualnie nabór wniosków trwa i prawdopodobnie pula środków zostanie w pełni wykorzystana.Jeśli tak się zdarzy przedsiębiorcy mają jeszcze szansę na pozyskanie dotacji  w Lokalnych Grupach Działania, funkcjonujących na terenach gmin => Dowiedz się więcej. Jak zapewnia ARiMR w gminach są jeszcze środki finansowe na ten cel. Niestety o tym kto otrzyma do 100 tys. zł na firmę na wsi zadecyduje kolejność zgłoszeń. Dlatego należy się śpieszyć by otrzymać dotacje na biznes na wsi lub w małym mieście.

Czy ten wpis Ci się podobał?
[Wszystkich głosów: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here