Innowacje produktowe to innowacje które dotyczą produktów. Są to wszelkie zmiany, których celem jest udoskonalenie wyrobu już wytwarzanego lub stworzenie zupełnie nowego produktu. Innowacja musi obejmować znaczne ulepszenie produktu, jego parametrów technicznych, materiałów, komponentów i funkcjonalności.
Innowacja produktowa polegać może na rozszerzeniu asortymentu o nowy produkt. Produkt nowy pod względem technologicznym to produkt, którego cechy technologiczne lub przeznaczenie różnią się znacząco od wcześniej wytwarzanych. Innowacje tego rodzaju mogą wiązać się z całkowicie nowymi technologiami, opierać się na połączeniu istniejących technologii w nowych zastosowaniach, a także na wykorzystaniu nowej wiedzy.
Innowacja produktowa została wdrożona jeśli została wprowadzona na rynek. Stosowany w tym przypadku termin produkt należy rozumieć w ujęciu, obejmującym zarówno towary jak i usługi. Innowacją produktową nie jest zmiana kolekcji odzieżowej w poszczególnych sezonach. Jednak wykorzystanie w przemyśle obuwniczym czy odzieżowym materiałów oddychających, a z drugiej strony zatrzymujących wodę typu gore-tex® jest już innowacją produktową.
Przykłady innowacji produktowej
Jako przykład innowacji produktowej można podać telefonie komórkową, gdzie zastosowano aparaty fotograficzne i kamery w telefonach komórkowych. Wykorzystanie tego rozwiązania pozwoliło na nadanie telefonowi nowej, dodatkowej funkcji aparatu fotograficznego.
Innowacje produktową można również zauważyć w przemyśle żywnościowym. Produkcja artykułów żywnościowych z nowymi funkcjonalnymi cechami – margaryna, która zmniejsza poziom cholesterolu we krwi, bądź jogurty z żywymi kulturami bakterii pomagającymi w trawieniu i utrzymaniu prawidłowych funkcji układu pokarmowego.
Mówiąc o innowacjach produktowych w sektorze usług możemy mieć na myśli np. nowe usługi bankowe – banki samoobsługowe , nowe typy lokat oszczędnościowych połączone z funduszami inwestycyjnymi. Innowacją usługową jest także wprowadzenie możliwości opłat internetowych – obecnie zapłacić za przedmiot kupiony na aukcji internetowej możemy bezpośrednio przez stronę WWW, jeszcze kilka lat temu musieliśmy wybrać się do banku lub na pocztę w celu płatności.