Z tego artykułu dowiesz się czym jest działalność gospodarcza w kontekście różnych aktów prawnych dotyczących prowadzenia własnej działalności.
Definicję działalności gospodarczej można znaleźć w przepisach prawnych, szczególności w Ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o podatku od towarów i usług, ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych. Niestety w każdej ustawie działalność gospodarcza jest inaczej interpretowana.
Czym jest działalność gospodarcza?
Poniżej znajdują się definicje działalności gospodarczej według najważniejszych aktów prawnych dla przedsiębiorców.
Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej
Działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.
art. 2. Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej z dnia 2 lipca 2004, Dz.U. z 2004 roku, Nr 173, poz. 1807;
Definicja ta uwzględnia rodzaje wykonywanych czynności, a także to w jaki sposób jest ona zorganizowana.
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych
Działalnością gospodarczą jest działalność zarobkową (wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa, polegająca na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin i złoż, polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych) prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki: 1) odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności, 2) są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności, 3) wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.
W tym przypadku działalność gospodarczą określana jest jako działalność, która jest prowadzona w sposób zorganizowany i ciągły, chociaż niekoniecznie zarejestrowaną w ewidencji działalności gospodarczej, jeżeli uzyskiwane z niej przychody ustawa podatkowa zalicza do przychodów z działalności gospodarczej.
Ustawa o podatku od towarów i usług
Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą nie uznaje się czynności: 1) z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 12 ust. 1-6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych; 2) z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich; 3) wymienione w poprzednim punkcie zasady stosuje się odpowiednio do usług twórców i artystów wykonawców w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzanych w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw artystycznego wykonania albo ich wykonanie, w tym również wynagradzanych za pośrednictwem organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi.
Ta definicja działalności gospodarczej była wzorem dla definicji działalności gospodarczej PIT. Pomimo występujących różnic np.: osoba prowadząca działalność gospodarczą VAT może rozliczać się z PIT-u jako osoba nie prowadząca działalności gospodarczej.
Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych
Za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność uważa się:
- osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych (czyli zarejestrowaną np. w ewidencji działalności gospodarczej),
- twórcę i artystę (posiadającego status twórcy nadany przez ministerialna komisję),
- osobę prowadzącą działalność w zakresie wolnego zawodu w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,
- osobę prowadzącą działalność w zakresie wolnego zawodu, z której przychody są przychodami z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych,
- wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wspólników spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej.
W tym przypadku wspólnik jednoosobowej spółki z o.o. prowadzi działalność gospodarczą. Taka interpretacja ma miejsce tylko w przypadku przepisów zusowskich.
Ponieważ istnieje kilka definicji działalności gospodarczej należy pamiętać, aby wykorzystać odpowiednią w zależności od okoliczności.