Czy można nie płacić składek ZUS?

0
794

Zakład Ubezpieczeń Społecznych, w skrócie ZUS, to państwowa instytucja, która – jak sama nazwa wskazuje – zajmuje się realizacją podstawowych ubezpieczeń społecznych. Jako dysponent Funduszu Ubezpieczeń Społecznych pobiera składki ubezpieczeniowe, obowiązkowe dla wszystkich pracujących. Wiele osób nie wierzy jednak w to, że emerytury, które czekają na nich na starość będą wówczas cokolwiek warte. Niestety, system jest obowiązkowy, nie można się z niego wypisać.

Oczywiście najprościej byłoby ominąć ZUS nie rejestrując swojej j pracy w żadnej formie, ale jest to nielegalne i grozi sankcjami, takiego rozwiązania więc nie polecamy. Na szczęście są jednak legalne sposoby, które pozwolą przynajmniej trochę zaoszczędzić na tym wydatku.

Pierwsza rzecz, to założenie własnej działalności gospodarczej. Składki ZUS wpisuje się wówczas w koszty działalności, co sprawia, że przynajmniej częściowo pieniądze te do nas wracają. Oprócz tego założenie działalności daje wiele innych oszczędności, ponieważ w koszty działalności wlicza się opłaty za telefon, internet itp. Osoby, które dopiero otwierają firmy mogą liczyć na niższe składki ZUS, które wynoszą ok. 400 zł łącznie ze składką zdrowotną.

Od niedawna istnieje również inna możliwość. Należy zatrudnić się na 1/4 etatu, a następnie założyć działalność gospodarczą. Składka ubezpieczeniowa, płacona przez pracodawcę będzie minimalna, zaś samemu będziemy tylko opłacać ubezpieczenie zdrowotne.

Inną możliwością jest wyjazd, lub zarejestrowanie działalności zagranicą. Jeżeli uda się przeprowadzić rejestrację firmy (warto znać przynajmniej język angielski), to możemy wybrać w którym kraju chcemy się ubezpieczyć i opodatkować. Przy dobrym wyborze również zyskujemy kilka procent na samej składce.

Możliwym wyjściem jest zatrudnić za granicą i tam opłacać składki natomiast prowadzić działalność w Polsce. Aktualnie powstaje coraz więcej firm, które zajmują się takimi procedurami. Dzięki temu można liczyć na niższy ZUS.

Czy ten wpis Ci się podobał?
[Wszystkich głosów: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here