Co to jest działalność gospodarcza?

  1
  585

  W licznych poradnikach dotyczących pracy i znalezienia sobie własnego pomysłu na zarabianie pieniędzy, pojawia się często magiczne słowo ”działalność gospodarcza”. A tak właściwie co to jest działalność gospodarcza? Założenie własnej działalności gospodarczej jest często dobrym pomysłem, w sytuacji gdy na rynku pracy dzieje się nie najlepiej. Jednak pod tym słowem kryję się jednak więcej niż jedno znaczenie.

  Co to jest działalność gospodarcza?

  co to jest działalność gospodarcza
  Fot: mashe, photoxpress.com

  Zwrot ”działalność gospodarcza” może opisywać bardzo różne formy aktywności, podstawową sprawą jest jednak fakt, że dotyczy on podmiotów działających w obrębie szeroko pojętego rynku towarów i usług. Dlatego często używa się tego określenia jako synonimu do słowa firma.

  Różne definicje ”działalności gospodarczej” łączy przede wszystkim to, że w większości odnoszą się do działalności zarobkowej (są wyjątki), którą wykonuje podmiot zarejestrowany w odpowiednim urzędzie. Z rejestracją działalności wiążą się obowiązki, takie jak prowadzenie księgowości i odprowadzanie podatków, należnych budżetowi państwa i organom lokalnym.

  Ważnym wyznacznikiem w przypadku działalności gospodarczej jest również ubezpieczenie społeczne, ponieważ każdy zatrudniony, a więc pracujący w większości przypadków na podstawie umowy o pracę (nawet jeżeli mamy do czynienia z samozatrudnieniem) musi odprowadzać obowiązkową stawkę ubezpieczenia zdrowotnego.

  Jednym z najlepszych źródłe definicji działalności gospodarczej to ustawa o swobodzie działalności gospodarczej z dnia 2 lipca 2004, Dz.U. z 2004 roku, Nr 173, poz. 1807, która mówi jasno, że „działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

  Formy działalności

  Większość form działalności gospodarczej opiera się na zysku – nawet jeżeli nie jest to zysk finansowy. Różnego rodzaju biura, urzędy czy przedsiębiorstwa zajmujące się sprawami publicznymi, to również rodzaje działalności gospodarczej, jednak zysk w tym przypadku jest zupełnie inny – odnosi się on raczej do kwestii społecznych. Istnieją również organizacje non-profit, które funkcjonują by przynieść korzyść innym. Wszystkie one jednak, bez względu na to czy przynoszą dochody czy nie, są zobowiązane do prowadzenia dokładnych zapisów dotyczących przychodów i rozchodów.

  Niektóre formy działalności wymagają dodatkowego pozwolenia na prowadzenie firmy. Tak jest w przypadku spraw niebezpiecznych, takich jak produkcja, składowanie czy sprzedaż broni i materiałów wybuchowych czy paliw. Podobnie jest również z usługami detektywistycznymi, ochroną, hazardem i obrotem walutami. Oczywiście również usługi lekarskie wymagają pozwolenia. Większość form działalności nie wymaga jednak takich pozwoleń.

  Czy ten wpis Ci się podobał?
  [Wszystkich głosów: 0 Średnia: 0]

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here