W dzisiejszych czasach słowo ”sklep” odnosi się do dwóch równoległych rzeczywistości – fizycznej i wirtualnej. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by te rzeczywistości idealnie się przecinały. Możemy otworzyć sklep, który będzie miał swój internetowy odpowiednik w sieci. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne ważne jest, żeby wiedzieć jak otworzyć sklep.

Co sprzedawać?

Fot: .shock, photoxpress.com

Fot: .shock, photoxpress.com

Pomysł, to tak naprawdę tylko połowa sukcesu, ponieważ równie ważna będzie jego realizacja. Wszystko musi być dobrze zaplanowane, jeżeli chcemy by nasz sklep nie tylko sprawnie wystartował, ale również przynosił dochody i utrzymał się na rynku. Dlatego też zawsze warto myśleć o tym, czego nasi klienci mogą potrzebować, a nie o tym co można im sprzedać. Na to drugie pytanie przyjdzie jeszcze czas, kiedy już nabierzemy doświadczenia i będziemy w stanie stwierdzić jednoznacznie, że znamy już dość dobrze swoich klientów. Póki co warto jednak postępować nieco ostrożniej.

Wśród najpopularniejszych sklepów najwięcej jest tych z branży spożywczej, jednak duże sieci marketów zabijają drobny handel. Inne popularne tematy, to sklep odzieżowy, komputerowy czy kosmetyczny. Jednak i tak trzeba wszystko to dostosować do aktualnych potrzeb miejscowej ludności. Pamiętajmy też, że sprzedaż niektórych wyrobów (jak alkoholu czy medykamentów) wymaga specjalnych pozwoleń.

Fundusze na działalność

Rzadko zdarza się, żeby ktoś miał zgromadzoną gotówkę, pozwalającą na otwarcie dobrze prosperującego sklepu. Oczywiście zasady współpracy z dostawcami mogą być różne. W niektórych przypadkach płaci się za towar, który ktoś kupił, a resztę zwraca się do producenta lub hurtowni. Ten model współpracy z dostawcami nazywa się kredytem kupieckim.

Jednak nawet jeżeli weźmiemy pod uwagę jedynie wynajem lokalu, media, ewentualnych pracowników i obsługę finansową, to nie obejdziemy się bez większej gotówki na start. Na szczęście banki oferujące kredyty mają spore uproszczenia w przypadku startujących firm. Spłata zadłużenia może być rozłożona na wiele lat, a kredyty bywają oprocentowane w bardzo rozsądny sposób.

Warto również rozejrzeć się za dotacjami. Zdarza się, że początkujący przedsiębiorcy mają szansę na dotacje, przyznawana za pośrednictwem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Dlatego jeżeli mamy poważne plany związane z zarejestrowaniem działalności gospodarczej, bez wątpienia warto śledzić stronę internetową PARP (www.parp.gov.pl).